pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 18 lutego 2020
  • 26 lutego 2021
  • wyświetleń: 5462

Elita Imperium Brytyjskiego na fotografiach z zakładu Lafayette

Od 3 lutego można ponownie zwiedzać wystawę czasową w Muzeum Zamkowym w Pszczynie pt. "Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929". Zapraszamy wszystkich miłośników historii, historii obyczaju, fotografii!

Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929 - wystawa w Muzeum Zamkowym
Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929 - wystawa w Muzeum Zamkowym · fot. M. Cyran/ Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Ekspozycja została przygotowana we współpracy z V&A Museum w Londynie oraz kuratorami Barbarą Borkowy i Russellem Harrisem. Zobaczyć na niej można 51 fotografii, które powstały w słynnym londyńskim zakładzie fotograficznym Lafayette i ukazują przedstawicieli elity Imperium Brytyjskiego, a wśród nich młode debiutantki, arystokratów, dyplomatów czy indyjskich władców.

Wraz z książkami, ilustracjami oraz artykułami z dawnej prasy składają się one na opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu brytyjskich sfer, jakim była prezentacja przed obliczem monarchy. Zgromadzonym na wystawie materiałom towarzyszą przygotowane przez kuratorów - Barbarę Borkowy i Russella Harrisa - obszerne teksty w barwny sposób przedstawiające nie tylko poszczególne postacie, ale także zdradzające kulisy funkcjonowania wyższych sfer, a wszystko to na tle kalendarium najważniejszych wydarzeń światowych.

Opisy, nawiązujące do ówczesnej kultury, sztuki i literatury, koncentrują się także na kunsztownych strojach dworskich - prawdziwych arcydziełach sztuki krawieckiej ozdobionych bogactwem klejnotów.

Kuratorzy wystawy: Barbara Borkowy i Russell Harris
Realizacja: Sylwia Smolarek-Grzegorczyk

Pandemia COVID-19 wydłużyła prace nad udostępnioną wystawą, sprawiła też, że nie odbył się zwyczajowy wernisaż. Nie mogli do nas także przybyć jej kuratorzy - Barbara Borkowy i Russell Harris. Tym razem, przy okazji otwarcia, to oni zaprosili nas do siebie, aby opowiedzieć nam o wystawie w wideo - Barbara do swego londyńskiego mieszkania, do którego docierają odgłosy ulicy, a Russell do eleganckiego wnętrza The Aga Khan Centre w Londynie, gdzie na co dzień pracuje. Zachęcamy do wysłuchania ich opowieści, które przenoszą nas na londyński dwór czasów królowej Wiktorii, a następnie królów Edwarda VII i Jerzego V.Więcej o ekspozycji przeczytacie na stronie Muzeum Zamkowego w artykule Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929 autorstwa Sylwii Smolarek-Grzegorczyk.

PREZENTACJE NA BRYTYJSKIM DWORZE

ar / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.