pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 18 marca 2021
  • wyświetleń: 1476

Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima

Materiał partnera:

Julian Tuwim wraz z Janem Brzechwą stworzyli podstawy literatury dziecięcej w Polsce. Ich utwory do dziś są na nowo publikowane w pięknie oprawionych tomach, bogatych także w barwne ilustracje. Czy da się wychować dziecko bez utworów Juliana Tuwima? Rodzice mający pociechy mocno w to powątpiewają, ponieważ pojawiają się one niemalże wszędzie choć niekiedy można nie zdawać sobie sprawy z tego, z czyją twórczością ma się do czynienia.

Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima


Które z wierszy Juliana Tuwima cieszą się największą popularnością?Jeszcze nie chodząc do szkoły, dzieci zapoznają się z wierszami Juliana Tuwima. Natomiast lepiej poznają jego twórczość już na wczesnym etapie edukacji, ponieważ utwory te pojawiają się w podręcznikach. Oczywiście nie wszystkie, a jedynie wybrane. Tymczasem wiersze te zasługują na szersze zainteresowanie chociażby ze względu na to, że nie stanowią jedynie prostych rymowanek dla najmłodszych. Wiele z nich posiada wyraźne przesłanie oraz morał, pomagający wskazać dzieciom, jakimi ludźmi powinni oni być.

Wśród popularnych wierszy dla dzieci tego poety, można znaleźć między innymi Abecadło. W zabawny i przystępny sposób prezentuje niektóre z liter alfabetu. Nie są one uszeregowane, jednak pomagają dziecku zaznajomić się chociaż z wybranymi i miło je kojarzyć. Jeśli dziecko często styka się z jakimiś literami, wówczas dużo szybciej je zapamiętuje. Dlatego naukę alfabetu warto zacząć już wcześniej, a nie dopiero gdy dziecko rozpoczyna swoją edukację w murach szkolnych.

Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima


Jednym z najbardziej znanych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima, jest bez wątpienia Lokomotywa. Jest to wyjątkowy utwór, będący wierszem-onomatopeją. Pojawia się w nim mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych pozwalających dziecku na wyobrażenie sobie, jak brzmią odgłosy prawdziwej lokomotywy. Na kanwie tego wiersza powstało również wiele piosenek przyjemnych dla ucha.

Julian Tuwim wiersze dla dzieci pisał na przemian z innymi utworami typowo dla dorosłych. W dziecięcej literaturze zasłynął on także utworami takimi jak: Rzepka, Okulary, Bambo, Ptasie radio czy też Spóźniony słowik. Wielu rodziców ma sentyment do tych wierszy, ponieważ są one symbolem także ich dzieciństwa.

Jak wiersze wpływają na dzieci?Dziś małym dzieciom oferuje się wiele bardzo różnorodnych rozrywek, przede wszystkim bajek w telewizji. Ich nowoczesność jednak poszła tak daleko, że niektóre budzą wątpliwości rodziców. Warto zatem postarać się ograniczać dziecku spędzany czas przed TV, a uczyć je czytać, zapoznawać je z wierszami, pokazywać mu świat w nich opisany. Dziecko chętnie wszystko poznaje, jeśli ma ku temu możliwości. Wiersze zabierają najmłodszych w pewien świat, który umożliwia zobaczenie ptaków na gałęziach, zwierząt afrykańskich czy też słowików w ich naturalnym środowisku dzięki wyobraźni, nie wychodząc nawet z domu.

Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima


Dzieła Juliana TuwimaWymienione powyżej wiersze, to tylko cząstka twórczości Juliana Tuwima. Warto bez wątpienia zapoznać się z nią bliżej, a można zrobić to za pośrednictwem strony https://dzidziusiowo.pl. Poznając jego wiersze, można tą wiedzę przekazać również dziecku.