pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 5604

Z pandemią w tle. 21 rok działalności hospicjum w Pszczynie

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie na walnym zgromadzeniu członków podsumowało 21 rok działalności. 2020 rok był ogromnym wydarzeniem w historii całego świata ze względu na pandemię COVID-19, odbił swoje piętno na życiu każdego człowieka, był także rokiem pełnym wyzwań dla hospicjum. Jak minął rok z pandemią w tle w placówce?

Pracownicy hospicjum
Pracownicy hospicjum św. Ojca Pio · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Mimo bardzo napiętej sytuacji hospicjum na ani jeden dzień nie zawiesiło swojej działalności. W najtrudniejszych tygodniach epidemii starało się zabezpieczyć wszystkie potrzeby chorych i służyć pomocą ich najbliższym. W domach, w których obowiązywała kwarantanna korzystano z hospicyjnych teleporad i konsultacji. Personel medyczny hospicjum docierał wszędzie gdzie było to potrzebne, zachowując ostry reżim sanitarny.

Ze względu na ograniczoną dostępność przychodni i szpitali do hospicjum kierowano jeszcze więcej chorych niż dotychczas. Miesięcznie było to ponad 105 osób - 60 chorych nowotworowych i około 45 osób starszych niesamodzielnych. Taka sytuacja wymagała dodatkowych zatrudnień specjalistów. Zmieniły się także warunki pracy, niebagatelnie zwiększyły zakupy środków ochrony i dezynfekcji. Zmiany w warunkach pracy, nowe zatrudnienia, zwiększenie liczby chorych i wzrost cen znacząco podniosło koszty działalności. Jednocześnie trzykrotnie zmniejszyły się wpływy hospicjum z kwest, zbiórek i innych akcji społecznych.

W 2020 roku pomoc od Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie otrzymało 179 chorych nowotworowych oraz 150 osób starszych z wieloma chorobami współistniejącymi. Chorzy w zależności od swojego stanu przebywali pod opieką hospicjum od kilku dni do wielu miesięcy. Opiekę nad każdym chorym sprawował wielostronny zespół doświadczonych specjalistów, wykorzystujących najlepsze praktyki. Z opieki hospicjum korzystali mieszkańcy całego powiatu pszczyńskiego, jak również z sąsiednich Czechowic-Dziedzic (ponieważ tamtejsze hospicjum wycofało się z działalności) i z powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Zespoły zajmujące się chorymi regularnie spotykały się na cotygodniowych zebraniach konsultacyjnych, na których omawiano bieżącą sytuację u każdego chorego. Członkowie zespołów brali także udział w licznych szkoleniach zwiększających wiedzę i umiejętności z zakresu medycyny, psychologii, psychoonkologii, fizjoterapii. W sumie przeprowadzono aż 33 szkolenia (ok. 3 szkoleń miesięcznie).

Niestety pandemia spowolniła prace wykończeniowe i instalacyjne w "Domu Ojca Pio", ponieważ cały swój wysiłek i środki hospicjum skierowało na rosnące potrzeby w opiece nad chorymi. Pandemia nie oszczędziła także wykonawców, którzy zmagali się z nieobecnością pracowników czy opóźnieniami w zamówieniach materiałów. Mimo wielu trudności udało się jednak przeprowadzić kolejne prace związane z ogrzewaniem i bezpieczeństwem przeciwpożarowym (montaż sufitów), zakupiono drzwi wewnętrzne, wykładziny, gresy i kafelki, wykonano dokumentację projektową oszczędnego oświetlenia i aranżacji wnętrz.

W ciągu 5 lat budowy pierwszej części kompleksu hospicyjno-opiekuńczego pn. "Dom Ojca Pio" hospicjum pozyskało na ten cel prawie 3 mln zł. Do zakończenia wybudowanego dziennego ośrodka dla seniorów i przychodni potrzeba jeszcze 1,5 mln zł.

Ważną działalnością hospicjum jest wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. W minionym roku ponad 350 razy wypożyczono specjalistyczne łóżka. Do innych najczęściej pożyczanych sprzętów należały materace przeciwodleżynowe, wózki dla niepełnosprawnych, chodziki, krzesełka toaletowe i podnośniki. Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na koncentratory tlenu hospicjum zdobyło środki na zakup siedmiu tego typu urządzeń. Obecnie wypożyczalnia hospicjum dysponuje 43 koncentratorami tlenu, niezbędnymi w dobie epidemii.

Na zakończenie warto podkreślić, że celem hospicjum jest niesienie wszechstronnej pomocy choremu, ale także jego najbliższym. Choroba wpływa na funkcjonowanie całych rodzin, misją hospicjum jest ustalenie potrzeb i otoczenie pomocą całego domu w zakresie medycznym, psychologicznym i duchowym. Udzielanie pomocy w tak wielu obszarach i w tak wielu miejscach powiatu jednocześnie (a nawet poza nim) wymaga pracy i współdziałania wielu ogromnie zaangażowanych ludzi, bardzo dobrej jej organizacji i optymalizacji wydatków, dlatego hospicjum kolejny rok zarządzane było według wysokich standardów i wdrożonych metodyk potwierdzonych certyfikatami ISO 9001 i Forum Hospicjów Polskich.

Rok 2021 jest kolejnym, w którym praca hospicjum musi odbywać się w zaostrzonych warunkach sanitarnych. Jako grupa zawodowa najwyższego ryzyka hospicjum otrzymało szybką możliwość szczepień dla pracowników i wolontariuszy (grupa zero). Większość uprawnionych skorzystała z tej możliwości w imię odpowiedzialności za chorych, którym niesie pomoc oraz ograniczając rozprzestrzenianie się wirusa, który dezintegruje tak wiele obszarów życia społecznego.

ar / pless.pl, źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.